EESTI RAAMATUKOGUHOIDJATE ÜHING

ESTONIAN LIBRARIANS ASSOCIATION

Koroonaviiruse leviku risk tõusis oranžile ehk kõrgele tasemele. Rohkem infot SIIT

Juhend raamatukogudele 26. augustist 2021 SIIT 

JUHENDID JA SUUNISED. Koroonaolukord ja kultuurivaldkond: SIIT

Koostöös Terviseameti ja Kultuuriministeeriumiga valmisid raamatukogude kasutamiseks infomaterjalid. Ühtne kujundus annab signaali raamatukogu kasutajatele, et raamatukogud on ka osa riigist ja meilgi kehtivad üldised reeglid. Linkide alt leiab plakatid, mida saab printida, Facebooki bannerid, sotsiaalmeedia postitused

Telefonidesse soovitame laadida HOIA rakenduse: https://www.hoia.me/

Eesti raamatukogud eriolokorras: info Eesti Rahvusraamatukogu kodulehel

Info seoses koroonakriisiga riigis

Ole eriolukorras eriti IT-vaatlik!

 

Raamatukogude ja teiste mäluastuste andmebaasid

 ERÜ liikmetele saadetud info

 • ERÜ juhatuse pöördumine raamatukogude omanike poole SIIT
 • Terviseameti soovitused raamatukogudele SIIT
 • Abiks raamatukoguhoidjale (raamatukoguhoidja ja eriolukord)
 • Ametiühingute Keskliidu info töötajatele eriolukorra aja SIIT

ERÜ juhatuse pöördumine


Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu juhatus hindab kõrgelt raamatukoguhoidjate turvalisust ning toetab eriolukorras kehtivat nõuet vältida maksimaalselt kontakte. Raamatukogudes võivad kättesaadavaks jääda ainult need teenused, kus pole otsest pidevat inimestevahelist kokkupuudet https://www.kriis.ee/et/kultuur-sport-ja-uritused

Erilistes olukordades selgub raamatukogude vajalikkus veelgi selgemini. Kui eriolukorras on suletud kõik teised kultuuriasutused , siis raamatukogud on jäänud ka praegu linna või küla südameks. Ka raamatukoguhoidjad on omal viisil eesliini töötajad - praegusel ajal on väga oluline pakkuda ini mestele head lugemisvara, mis aitaks muremõtteid hajutada ja sunnitud isolatsiooni võimalikult meeldivalt taluda.

Raamatukogud on selles kriisis reageerinud loovalt ja ennetavalt, leides tavapärasele laenutustööle alternatiivseid lahendusi. Oleme tõestanud, et raamatukogud suudavad, lähtudes oma kasutajate vajadustest, reageerida operatiivselt ja paindlikult ning muuta oma teenuseid vastavalt lugejate vajadustele. Muutused on olnud väga ootamatud ja järsud, kuid raamatukoguhoidjad on olukorraga hästi toime tulnud ja juurutanud kiirelt näiteks kontaktivaba laenutuse.

Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu juhatus soovitab omavalitsustel aidata kaasa raamatukogude tegevusele ning toetada raamatukoguhoidjaid keerulisel ja ebakindlal ajal, nii moraalselt kui materiaalselt. Oluline on pöörata tähelepanu raamatukoguhoidjate kui eesliini töötajate endi nii füüsilise kui vaimse tervise hoidmisele, et nad jaksaksid olla inimestele oma tööga toeks.

Peame oluliseks, et koroonaviiruse taandudes ja eriolukorra lõppedes saaks raamatukogude töö taastatud samas mahus. Lähiajaloost on teada, et majanduslangus toob inimesed rohkem raamatukokku, mis pakub tasuta avalikku teenust. Juhul kui kasvab töötus ja vähenevad sissetulekud on just see paljudele ainus võimalus osaleda kultuuris, kasutada e-riigi teenuseid, otsida tööportaalidest tööd. Seega ei tohiks raamatukoguteenuse eelarvet kärpida.

Praegune olukord on toonud välja ka vajakajäämisi raamatukogude infotehnoloogilistes vahendites, mis sageli on pidurdanud kvaliteetse digiteenuse pakkumist. Raamatukogude arvutid ja nendega kaasnevad seadmed (nt skännerid) vajaksid hädasti kaasajastamist. Eriti praegu tuleks mõelda sellele, et raamatukogu on investeering, mitte kulu.
Loodame, et peagi taastub tavapärane elurütm ja soovime palju edu eriolukorrast võimalikult valutuks väljatulekuks.

Lugupidamisega
Tuuliki Tõiste
Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu juhatuse esimees
tel 512 0023
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Andmed seisuga 10.03.2021, uuendatud 11.03.2021

Kohtla-Järve Keskraamatukogu

 • Kohtla-Järve Keskraamatukogu teenindab lugejaid kotaktivabalt 11. märtsist 11. aprillini.
 • Rohkem infot: http://k-jarve.lib.ee/

Narva Keskraamatukogu

 • Narva Keskraamatukogu, Kreenholmi raamatukogu, Energia raamatukogu teenused on piiratud 11.03-11.04.2021
 • Kasutada saab kontaktivaba teenindust, tellides raamatuid interneti või telefoni teel.
 • Rohkem infot: http://www.narvalib.ee/index.php/et/

Sillamäe Linna Keskraamatukogu

 • Sillamäe raamatukogus toimub 11. märtsist kuni 11. aprillini lugejatenindus kontaktivabalt.
 • Siseruumis on lubatud ette tellitud väljaannete laenutus ja tagastamine, internetiarvuti kasutamine on ½ tundi eelregistreerimisega (ainult täiskasvanutele).
 • Rohkem infot: http://www.slib.ee/et/

Tallinna Keskraamatukogu

 • Tallinna Keskraamatukogu jätkab teenuste osutamist, kuid COVID-19 leviku vähendamiseks piiratakse kohapealsete teenuste pakkumist. Kõikide muudatuste kohta saab 1. märtsist infot raamatukogu veebilehelt. Laenatud teavikute tagastustähtajad pikendab raamatukogu jooksvalt ise ja viiviste arvestus on ajutiselt peat
 • Rohkem infot: https://keskraamatukogu.ee/

Tartu Oskar Lutsu nimeline Linnaraamatukogu

 • Tartu linnaraamatukogu keskkogu ja harukogud jäävad avatuks ka pärast 11. märtsil rakendatavaid piiranguid. Erandiks on kaubanduskeskuses paiknev Karlova-Ropka harukogu, mis läheb kinni, aga korraldab kontaktivaba tellitud raamatute üleandmise.
 • Raamatukogu soovitab kasutada kontaktivabu teenuseid: raamatuid saab tagastada õues asuvatesse tagastuskastidesse.
 • Rohkem infot: https://www.luts.ee/

KALENDER

Detsember 2021
E T K N R L P
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

TULEKUL

Sündmused puuduvad

Suurenda

Kontrastsus