EESTI RAAMATUKOGUHOIDJATE ÜHING

ESTONIAN LIBRARIANS ASSOCIATION

ERÜ juhatuse pöördumine


Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu juhatus hindab kõrgelt raamatukoguhoidjate turvalisust ning toetab eriolukorras kehtivat nõuet vältida maksimaalselt kontakte. Raamatukogudes võivad kättesaadavaks jääda ainult need teenused, kus pole otsest pidevat inimestevahelist kokkupuudet https://www.kriis.ee/et/kultuur-sport-ja-uritused

Erilistes olukordades selgub raamatukogude vajalikkus veelgi selgemini. Kui eriolukorras on suletud kõik teised kultuuriasutused , siis raamatukogud on jäänud ka praegu linna või küla südameks. Ka raamatukoguhoidjad on omal viisil eesliini töötajad - praegusel ajal on väga oluline pakkuda ini mestele head lugemisvara, mis aitaks muremõtteid hajutada ja sunnitud isolatsiooni võimalikult meeldivalt taluda.

Raamatukogud on selles kriisis reageerinud loovalt ja ennetavalt, leides tavapärasele laenutustööle alternatiivseid lahendusi. Oleme tõestanud, et raamatukogud suudavad, lähtudes oma kasutajate vajadustest, reageerida operatiivselt ja paindlikult ning muuta oma teenuseid vastavalt lugejate vajadustele. Muutused on olnud väga ootamatud ja järsud, kuid raamatukoguhoidjad on olukorraga hästi toime tulnud ja juurutanud kiirelt näiteks kontaktivaba laenutuse.

Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu juhatus soovitab omavalitsustel aidata kaasa raamatukogude tegevusele ning toetada raamatukoguhoidjaid keerulisel ja ebakindlal ajal, nii moraalselt kui materiaalselt. Oluline on pöörata tähelepanu raamatukoguhoidjate kui eesliini töötajate endi nii füüsilise kui vaimse tervise hoidmisele, et nad jaksaksid olla inimestele oma tööga toeks.

Peame oluliseks, et koroonaviiruse taandudes ja eriolukorra lõppedes saaks raamatukogude töö taastatud samas mahus. Lähiajaloost on teada, et majanduslangus toob inimesed rohkem raamatukokku, mis pakub tasuta avalikku teenust. Juhul kui kasvab töötus ja vähenevad sissetulekud on just see paljudele ainus võimalus osaleda kultuuris, kasutada e-riigi teenuseid, otsida tööportaalidest tööd. Seega ei tohiks raamatukoguteenuse eelarvet kärpida.

Praegune olukord on toonud välja ka vajakajäämisi raamatukogude infotehnoloogilistes vahendites, mis sageli on pidurdanud kvaliteetse digiteenuse pakkumist. Raamatukogude arvutid ja nendega kaasnevad seadmed (nt skännerid) vajaksid hädasti kaasajastamist. Eriti praegu tuleks mõelda sellele, et raamatukogu on investeering, mitte kulu.
Loodame, et peagi taastub tavapärane elurütm ja soovime palju edu eriolukorrast võimalikult valutuks väljatulekuks.

Lugupidamisega
Tuuliki Tõiste
Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu juhatuse esimees
tel 512 0023
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

KALENDER

August 2022
E T K N R L P
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Suurenda

Kontrastsus