EESTI RAAMATUKOGUHOIDJATE ÜHING

ESTONIAN LIBRARIANS ASSOCIATION

Kutsestandard 2012. Ootame tagasisidet

Lugupeetud raamatukoguhoidja!

Kutsestandardi koostamise töörühm peab erialakogukonna hinnanguid ja ettepanekuid raamatukoguhoidja kompetentsusnõuete määratlemisel väga oluliseks ning arvestab kõiki asjalikke ettepanekuid kutsestandardi lõplikul vormistamisel.

Ootame Teie tagasisidet hiljemalt 1. septembriks ERÜ büroo e-posti aadressile.

Teadaolevalt on Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu (ERÜ) põhikirjalisteks eesmärkideks raamatukogunduse arendamine, raamatukoguhoidjate kutsehariduse edendamine ning kutsehuvide kaitsmine. Raamatukoguhoidja kutsega on tegeletud ERÜs juba aastaid – esimene Raamatukoguhoidja kutsestandard III, IV, V kinnitati Raamatukoguhoidjate Kutsenõukogu poolt 2003. aastal, käesoleval ajal kehtib 5. detsembril 2007. a. Kultuuri Kutsenõukogu otsusega nr 16 kinnitatud standard.

ERÜ kutsekomisjon on alates 2005. aastast tegelenud välja kutsetaotluste vastuvõtmise ja kutse omistamiseks vajalike dokumentide menetlemisega raamatukoguhoidja III, IV ja V astmele – heameel on tõdeda, et aastatel 2005-2012 on välja antud 872 kutsetunnistust: raamatukoguhoidja III – 454; raamatukoguhoidja IV - 394;    raamatukoguhoidja V – 24.

Kuigi käesolev kutsesüsteem kehtib 1. jaanuarini 2014, on SA Kutsekoda (www.kutsekoda.ee) algatanud Raamatukoguhoidja kutsestandardi uuendamise ning alates 2010. aasta novembrist tegeleb Kultuuri Kutsenõukogu juurde moodustatud töörühm  raamatukoguhoidja kaasajastatud nõuetele vastava kutsestandardi väljatöötamisega.

Teadaolevalt vastavalt 2001. aastal vastu võetud kutseseadusele on kutsetasemeid kirjeldatud 5-astmelises raamistikus (praegu kehtiv Raamatukoguhoidja III, IV, V). Uue, 2008. aasta 1. septembril jõustunud kutseseaduse järgi minnakse üle 8-tasemelisele raamistikule, mis on võrreldav Euroopa elukestva õppe kvalifikatsioonidaamistikuga EQF ning suhestab standardid Eesti Kvalifikatsiooniraamistikuga EKR.

Raamatukoguhoidja kutsestandardite uuendamise käigus on töörühm tegelenud oma pädevusest ja SA Kutsekoda suunistest tulenevalt raamatukogunduse valdkonna analüüsimisega, et saavutada olukord, kus raamatukoguhoidja kutsesüsteem oleks osa Eesti kvalifikatsioonisüsteemist, mis omakorda seob haridussüsteemi tööturuga ja aitab kaasa elukestvale õppele ning tööalase kompetentsuse arendamisele, hindamisele, tunnustamisele ja võrdlemisele.

Käesolevaga esitame erialakogukonnale veelkord analüüsimiseks ja aruteluks töörühmas valminud Raamatukoguhoidja VI, VII, VIII kutsestandardi versioonid, mida on analüüsitud eelnevalt ka 9. novembril 2011 toimunud ERÜ koolituse toimkonna initsiatiivil  ERÜ,  SA Kutsekoda ja ESF programmi "Kutsete arendamine"  teabepäeval  "Raamatukoguhoidjate täienduskoolituse ja uue kutsestandardi võimalused", kus osavõtjatele uut kutsestandardit tutvustati.

Seega, palume raamatukoguhoidjatel, kui oma valdkonna asjatundjatel, kutsestandardi kavanditega tutvuda ning anda omapoolne hinnang.

Vastamisel palume eelkõige keskenduda järgmistele aspektidele:
· Kas kutsestandardi A-osas kirjeldatu iseloomustab antud kutset asjakohaselt ja terviklikult?

· Kas kutsestandardi B-osas kirjeldatud kompetentsusnõuded on töö iseloomustamiseks asjakohased ja terviklikud (tagavad eduka tegutsemise tööl)?

Kutsestandardite kavandid:

Raamatukoguhoidja, tase 6

Raamatukoguhoidja, tase 7

Raamatukoguhoidja, tase 8

Kutsestandardi koostamise töörühm peab erialakogukonna hinnanguid ja ettepanekuid raamatukoguhoidja kompetentsusnõuete määratlemisel väga oluliseks ning arvestab kõiki asjalikke ettepanekuid kutsestandardi lõplikul vormistamisel.

Ootame Teie tagasisidet hiljemalt 1.septembriks e-posti aadressile: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Täname kaasamõtlemise eest!

KALENDER

Detsember 2021
E T K N R L P
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

TULEKUL

Sündmused puuduvad

Suurenda

Kontrastsus