Kui Eesti raamatukoguhoidjad Riias käisid

Möödunud nädalavahetusel, 18. jaanuaril, kuulutati Riia 2014. aasta Euroopa kultuuripealinnaks. Ühe suurejoonelise avamisüritusena toimus Raamatusõprade kett, et käest kätte andes jõuaksid raamatud vanast Läti Rahvusraamatukogust üle Daugava jõe uude Valguse Paleesse. 14 000 osaleja seas oli ka 800 raamatukoguhoidjat, neist 61 Eestist – Tallinnast, Tartust, Võrust, Pärnust, Kõrvekülast, Võhmast.

Eesti delegatsioon koos Andris Vilksiga. See ja veel Toomas Liivamägi pilte  

Nädal enne suurüritust selgus, et vastutulelikud Läti Rahvusraamatukogu kolleegid pakkusid meile võimalust ka raamatukogu peal ringkäik teha, nautida vaadet Riia linnale raamatukogu 11. korruselt ning ühtlasi pakuti võimalust osaleda ketis uue raamatukoguhoone fuajees. Mis saaks veel paremat olla, kui õues miinuskraadide asemel seista uue hoone võimsas fuajees.  


Kohapeal äratas meie arvukas ja sini-must-valgete lippudega varustatud esindus suurt tähelepanu. Rõõm oli kohtuda paljude Läti kolleegidega, kes kõik tänasid, et sellel suurpäeval nendega koos olime, et me oma abikäe ulatasime ja kohal olime. Töökate eestlastena oleksime me loomulikult tahtnud oma kätest läbi lasta suuremat hulka raamatuid aga paraku läks teisisi. Planeeritud 11.000 raamatu asemel jõudis laupäeval uude majja 2000. Esimeseks raamatuks, mis uude majja jõudis oli 1825. aastal Peterburis ilmunud lätikeelne piibel.

Raamatukett ise oli suur üldrahvalik pidu. Peale kahte tundi raamatuketis (kokku toimus kett 5 tundi) õnnestus meil Riia vanalinnas näha ka viimase raamatu liikumist uue hoone suunas. Rahvas juubeldas, laulis, tantsis, muusika mürtsus. Meedia tähelepanu kogu üritusele oli suur, fotograafe ja operaatoreid kaameratega seeris pidevalt edasi-tagasi. Saksa raadio tundis intervjuus huvi, et kas saab võrrelda tänast üritust 1989. aasta Balti ketiga. See küsimus tuli ootamatult aga kui järele mõelda, siis saab küll. Nagu täna saadud kirjas nimetab ka Läti Rahvusraamatukogu direktor Andris Vilks - Balti keti vaim on meis ka aastal 2014. Oluline on ühtsuse tunne ja naabri toetus ning seda võis kohapeal tajuda. Kui läti kolleegid meid raamatuketis välja vahetasid ning meie asemel rivvi asusid ja meie läbi fuajee Eesti lippude all lahkusime, siis saatis meie lahkumist kõrges aatriumis rahva aplodeerimine. Loodan, et osalejad said üritusest positiivse emotsiooni ning koostöö ja sõbrasuhted naabritega uue hoo.


Valguse Palee ametliku avamiseni on jäänud 220 päeva. See toimub 29. augustil, Läti Rahvusraamatukogu 95. aastapäeval.

Katre Riisalu

Koliti ca 2000 raamatut

Video alguses edastavad Eesti raamatusõbrad esimest raamatut

Esimene raamat, eriti pidulik moment, piiblit hoiavad Katre Riisalu ja Ülle Talihärm

Pilt ketist, silma torkavad oranžid kolleegid Tallinna keskraamatukogust