Algavad üleriigilised raamatukogupäevad „Kohtume raamatukogus“

20. oktoobril avavad kultuuriminister Urve Tiidus ja rahvusvahelise raamatukogusid ühendava organisatsiooni IFLA president Sinikka Sipilä Rapla Kultuurikeskuses üle-riigilised raamatukogupäevad.

Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu eestvõtmisel juba 24. korda toimuvate Raamatukogupäevade „Kohtume raamatukogus“ eesmärk on avada raamatukogude uksed tavapärasest enam ning kutsuda inimesi sisse astuma lähimasse raamatukogusse.

20.–30. oktoobrini teoks saavate raamatukogupäevade raames toimub üle Eesti ligi 150  kohtumist kirjanike, kunstnike, ajakirjanikega, jagatakse reisimuljeid, toimuvad teatrietendused. Palamusel tuleb kohale vabatahtlike pritsumeeste päästeauto ning Viljandimaal saab tutvust teha raamatukogubussi Katarina Jeega. Mitmel pool üle Eesti toimuvad raamatulaadad ja raamatuvahetused, populaarseks on muutunud öö raamatukogus. Arvukatel kirjanduslikel ümarlaudadel, -piknikel ning kohvikõhtutel arutlevad raamatusõbrad uute raamatute üle või räägivad oma lemmikutest. Luuletaja Anna Haava 150. sünniaastapäev on raamatukogusid ajendanud korraldama luuleõhtuid ning poeesiapäevi Võrumaalt Virumaani. Koostatud on pea 500 väljapanekut või näitust, kus eksponeeritud nii uudisraamatuid kui vanu armsaks muutunud klassikuid. Teadmisi saab proovile panna rohkem kui 40 raamatukogus toimuvas viktoriinis, mälumängus või ristsõnalahendamises.

Traditsiooniks on saanud kutsuda raamatukogupäevade ajal raamatukoguhoidja tööd proovima kohalikke tuntud inimesi. Sel aastal proovib raamatukoguhoidja ametit 80 persooni sh 10 vallavanemat, 10 vallaametnikku, 10 pedagoogi aga ka 2 linnapead, 1 maavanem, kirjastaja, ajakirjanik, abipolitseinik, perearst ning paljud lugejad. Toimuvad tänuüritused nn kuldlugejatele. Mitmelgi pool üle Eesti esitlevad koduuurijad hiljuti ilmunud kohalikku kultuuri- ja ajalugu tutvustavaid raamatuid.

Toimuvad koolitused, kus raamatukogude e-kataloogide ja andmebaaside kõrval tutvustatakse huvilistele erinevaid veebipõhiseid suhtlusvõrgustikke, nutitelefoni, e-lugeri või tahvelarvuti võimalusi, räägitakse ID-kaardi ja Mobiil-ID kastutusvõimalustest. Pärnu Keskraamatukogu korraldab arvutikoolituse eakatele, mille viivad läbi gümnaasiumi õpilased ehk muna õpetab kana.

Liikumisaastaon suunanud ka Raamatukogupäevade üritusi. Üleriigilisel ettelugemispäeval 20. oktoobril loetakse vanusest sõltumatult kõigile huvilistele ette lugusid spordist ja liikumismängudest. Kõrvuti liikumist ja tervislikke eluviise propageerivate raamatunäitustega peetakse raamatukogudes loenguid ja vestlusringe sportlastega, korraldatakse matku ja orienteerumismänge, viiakse läbi tervisevõimlemist, korraldatakse sporditeemalisi joonistusvõistlusi. Mõtte- ja lauamängude kõrval saab mõnel pool laenutada kõnnikeppe, aga talvel ka suuski, uiske.

Raamatukogupäevade raames toimuvatest üritustest vt. siit

Katre Riisalu
Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu juhatuse esinaine