EESTI RAAMATUKOGUHOIDJATE ÜHING

ESTONIAN LIBRARIANS ASSOCIATION

Maaraamatukogude 31. suveseminar sai teoks 15.-17. juunini Põlvamaal

Seekordne seminar kandis pealkirja "Raamatukoguhoidja kogukonna vedurina". Osa võttis ligi 40 raamatukoguhoidjat kõigist maakondadest.

Seminari lükkasid Põlva Keskraamatukogus hoogsalt käima maestro Heino Tartes ning tema noored jüngrid  Anette Vaino  (lõõts) ja  Hanna-Liisa Selis (vioola).  Põlva abivallavanem Koit Nook lausus tervitussõnad ja rõhutas raamatukogude võrgu tähtsust. Maaraamatukogude sektsiooni juht Lea Rand avaldas heameelt tugeva traditsiooni üle - esimene suveseminar peeti 1991.
aastal Värskas. 

Avamise järel suunduti Põlva keskväljakule, kus valla arhitekt-planeerija Tiia Zuppur andis huvitava ülevaate keskväljaku kujundamisloost - senitehtust ja plaanidest. 2018. aastal avatud väljak on rahva poolt hästi omaks võetud. Ühiselt heideti pilk ka Põlva järvele, kus avamist ootab veelauapark.

Seejärel sõideti Taevaskoja Puhkekeskusesse,  kus heisati laagrilipp. (Lipu õmbles ja tikkis aastaid tagasi Tiina Hoop Savernast.)

Pealelõunane kava algas Vastse-Kuuste kogukonnamajas ehk endises vallamajas. Lennart Liba, omaaegne vallavanem, rõhutas, et tähtis oli jätta maja piirkonna elanike kasutada ja nii on kõige paremas tähenduses läinudki. Vastse-Kuuste raamatukogu juht ja naisteklubi Kolmapäev eestvedaja Mall Kõpp  tutvustas projektide toel uue kuue saanud ruume ja klubi sisukat ning mitmekülgset tegevust. Varem naisteklubil  omaette ruumi polnudki, siin on olemas koguni õppeköök, mis just-just sai uut inventari. 
Katrin Peil näitas kultuuriseltsi Viruskundra ruume, kus eriti jäid silma suured käärpuud. Seltsis tegeldakse eeskätt käsitööga, aga on  ka ruum pilliharjutamiseks.

Koolimajas asuvas Vastse-Kuuste raamatukogus oli vaadata palju. Erilist tähelepanu pälvis traditsiooniline suvine käsitöö näitusmüük, kuhu kohalikud meistrid oma töid toovad.

15. juuni oli raamatukogude aasta suur pannkoogipäev ja nii olid kooli tublid kokad küpsetanud maitsvaid ülepannikooke.

Ahja raamatukogus paelus osalejaid raamatukogu, Tuglase muuseumi ja suure aia erinevate tegevusvõimalustega kooslus. Agnes Männimets viis ka huvitavale ringkäigule Friedebert Tuglase sünnikohta tähistava kivi juurde ja väikese Illimari parki.

Seminari programm jätkus puhkekeskuses. Kuulajate ette astus võru kultuuri arendaja ja lastekirjanik Triinu Laan. Mõlemal teemal ta muhedalt kõneleski, sealjuures võru keeles ja polnud kuulda, et sellest aru ei saada. Triinu Laan on avaldanud viis väga hästi vastu võetud raamatut ja varsti ilmub kuueski. Ta pani rahva ka raamatut meisterdama.

Õhtu lõpetas Saverna estraadiringi esietendus "Minu ümber on naljakas inimene", mille Voldemar Panso proosaloomingu põhjal lavastas Tarmo Tagamets. Kuus tublit naist elasid oma rollidesse hästi sisse ja pakkusid publikule toreda elamuse.

16. juuni algas mõtteraginaga, mis on suveseminarile omane. Rühmatöö teemaks oli seekord jutupunktid ehk kuidas lühidalt ja hästi selgitada raamatukogu vajalikkust lugejale, kohalikule omavalitsusele ja haridusasutusele. Ideepuudust mõttetalgulistel polnud, teema võtab edaspidi kokku Lea Rand ja siis saavad kõik huvilised jutupunktidega tutvuda.

Rühmatöö järel viis tee raamatukokku- seltsimajja Kiidjärvel. Väga armas ja hubane maja tervitas tantsu ja lauluga, sest esinesid raamatukogu lugejad. Raamatukoguhoidja Krista Pika sõnul ongi nad isepäised, näiteks tegid oma raamatukogude aasta tantsu. Armas oli ka katkend Aino Perviku raamatust "Härra Tee & Proua Kohvi". Krista Pikk viis kolleegid ka hiljuti korrastatud järveranda vaatama.

Maarja Külaga tutvumine Ele Järvise juhtimisel oli silmi avav kogemus. Külastati elumaja, töökodasid, seltsimajas labürinti ja väga omanäolist kunstinäitust KUME ehk Kunst Metsas.

Lõunasöögi järel tuli vihmasabinast hoolimata matkariided selga panna ja kogenud retkejuhi Epp Metsaluige järel Taevaskodasid uudistama asuda. Epp teab rääkida lugusid, mida mujalt ei kuule, näiteks nõiamoorist, kes oma pikka nina allikavees jahutas. Epu sõnul olid raamatukoguhoidjad tublid matkasellid ja vihmasadugi jäi õige varsti järele.

Matkalised saabusid Taevaskoja raamatukogu-külakeskuse õuele rajatud avatud tulekotta, kus kaminast mõnusat soojust õhkus. Raamatukoguhoidja Ivi Raudsepp oli katnud kohvilaua. MTÜ Taevaskoja esindaja Jaan Tobreluts rääkis väga huvitavalt Taevaskoja küla ajaloost, mis polegi nii pikk - umbes 100 aastat. Samuti tutvustas ta oma kogukonna jaoks väga olulisi projekte. Tähtis oli säilitada korralik jaamahoone. Väga oluline on olnud raamatukogu-külakeskuse maja korralik väljaehitamine, et kogukonna liikmetel oleks kooskäimiskoht. Loomulikult tegid raamatukoguhoidjad Ivi Raudsepa ja Jaan Tobrelutsu juhtimisel väga ilusas majas ka ringkäigu.
Kunstnikuharidusega Epp Metsaluik, kes majas käsitööringi juhendab, oli tulekotta kõik vajalikku valmis seadnud ja nii läks lahti õuelaterna meisterdamiseks. Selleks oli vaja klaaspurke, salvrätte ja vitraaživärve. Epul jagus häid nõuandeid kõigile.

Õhtu lõpetas Mooste Rahvamuusikakooli kontsert Krista Sildoja eestvedamisel, millele aplodeeriti püsti seistes.

17. juuni hommikul oli küll aeg laagrilipp langetada ja Tartumaa esindajale järgmiseks aastaks üle anda, aga seminar polnud kaugeltki veel lõppenud.

Buss viis seminarilised Saverna raamatukokku, kus juba ootas Kanepi vallavanem Mikk Järv. Tema ülevaade vallast oli põhjalik, osutades ka eduloole: valla elanike arv on kasvanud!

Saverna raamatukogu direktoril Tiina Hoobil oli rääkida paljust. Kuna raamatukogul sai uutes ruumides äsja täis kümme aastat, meenutas ta sedagi, kuidas ehituse käigus vahelagi pandi ning loodi seminariruum koos näitusepinnaga.

Koolitaja Ene Tigas oskas raamatukoguhoidjad elavalt arutlema panna, kuivõrd raamatukoguteenused on kogukonnale nähtavad ja kuidas need nähtavamaks teha. Jäämäe veealune osa on päris suur, sest raamatukogudes on võimalusi oi kui palju!

Järva valla Keskraamatukogu esindus tuli kohale uue raamatukogubussiga "Krõõt", millega jõuab ka kõige kaugematesse küladesse. Bussi tutvustasid raamatukogu direktor Karmen Velitschinsky ja bussijuht-raamatukoguhoidja Marko Männik.

Suveseminari lõpetas lõunasöök Saverna Buffikus.

Milline tõdemus seminarist kaasa võtta? Ega midagi originaalset polegi ehk nagu ütles üks külalisi võõrustanud raamatukoguhoidja:ega sa ei saagi töötada, kui külaga koostööd ei tee! Loodetavasti saadi seminarilt ideid, kuidas koostööd arendada - külakogukonnaga, kooliga jne.

Suur tänu kõigile, kes maaraamatukogude suveseminari korraldamisele kaada aitasid!

Rahaliselt toetasid Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapitali Põlvamaa ekspertgrupp, Kanepi Vallavalitsus, Põlva Vallavalitsus ja Vastse-Kuuste naisteklubi Kolmapäev.

 

Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing
Põlva Keskraamatukogu

Kokkuvõtte kirjutas laagri korraldaja Põlva Keskraamatukogu pearaamatukoguhoidja Külli Ots

Märts 2023
E T K N R L P
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
04 Apr 2023;
Koolitus "Kohalike dialoogid kohalikus raamatukogus"
10 Apr 2023;
ERÜ maaraamatukogude sektsiooni teabepäev
14 Apr 2023;
ERÜ kooliraamatukogude sektsiooni kevadine teabepäev 

Suurenda

Kontrastsus