KODULOOBIBLIBLIOGRAAFIA TÖÖRÜHM
Töörühma tegevus on lõpetatud 1. juunil 2015
EESMÄRGID
- Kirjete ja bibliografeerimise põhimõtete ühtlustamine.
- Koduloobibliograafia juhendmaterjalide väljatöötamine.
- Koduloobibliograafide koolitusvajaduse kindlakstegemine ja koolituste korraldamine.
- Koduloobibliograafiaalane nõustamine (koostöö Urania kodulooportaaliga, koduloolastele andmebaaside tutvustamine).
- Koduloobibliograafide omavahelise suhtluse (taas)loomine, suhtlemine teiste kodulooga tegelevate institutsioonidega.
LIIKMED
Heda Piiriste |
Pärnu Keskraamatukogu |
Urve Ellandi | Rapla Keskraamatukogu |
Maie Elstein | Võrumaa Keskraamatukogu |
Liina Haas | Tallinna Keskraamatukogu |
Halliki Jürma | Tartu Linnaraamatukogu |
Anne Kelnik | Lääne Maakonna Keskraamatukogu |
Ilse Kenapea | Harju Maakonnaraamatukogu |
Kalli Kuhi | Viljandi Linnaraamatukogu |
Meelis Lilbok | OÜ Deltmar |
Helle Luik | Urania Com OÜ |
Eha Marrandi |
Oisu raamatukogu ERÜ maaraamatukogude sektsiooni ja liigitamise ja märksõnastamise toimkonna liige |
Merje Mändmets | Valga Keskraamatukogu |
Külli Ots | Põlva keskraamatukogu |
Merle Pindis | Võrumaa Keskraamatukogu |
Külli Solo | Eesti rahvusraamatukogu, andmebaasi ISE haldur |
Leelo Tamm | Lääne-Virumaa Keskraamatukogu |
Ilmar Vaaro | TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia |
Töörühma postiloend: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
TEGEVUS 2013. AASTAL
Koolitust „Artikli MARC21: koolitus rahvaraamatukogudele“.
8. oktoobril Tartu Linnaraamatukogus
MARC21 kirje üldine tutvustus, kirje väljad, väljade täitmine ISE juhendist lähtudes
Märksõnaväljade täitmine, annotatsiooni koostamine. Arutelu, küsimustele vastamine
Halliki Jürma, Tartu Linnaraamatukogu andmebaaside peaspetsialist, slaidid
10. oktoobril Eesti Rahvusraamatukogus
MARC21 kirje üldine tutvustus, kirje väljad, väljade täitmine ISE juhendist lähtudes, slaidid
Eesti Rahvusraamatukogu peabibliograaf Jane Makke
Märksõnaväljade täitmine ja märksõnastamine, slaidid
RR normandmete töörühma juht Katrin Sõrmus
Annotatsiooni koostamine, slaidid
ISE bibliograaf Tiina Ritson
Koolitus oli mõeldud rahvaraamatukogude töötajaile, kes tegelevad artiklite bibliografeerimisega – eeskätt koduloolise bibliograafia lisamisega erinevatesse andmebaasidesse. Koolituse käigus selgitati lahti artikli MARC-kirje väljad, nende korrektne täitmine, märksõnade ja annotatsioonide lisamine.
Koolitus valmis Eesti Rahvusraamatukogu, Tartu Linnaraamatukogu ja ERÜ koduloobibliograafia töörühma koostööna, toetas Kultuuriministeerium
TEGEVUS 2011. AASTAL
2011. aasta alguses toimus koduloobibliograafia töörühma laiendatud koosolek – 11. veebruaril Rahvusraamatukogus toimunud nõupidamisel osalesid lisaks töörühma liikmetele Riin Olonen ELNET Konsortsiumist ja Riina Griffel Lääne-Virumaa Keskraamatukogust. Peamiseks arutlusteemaks oli URRAMi uus kodulooportaal ja selle töötajarakendus, mille testimisega detsembris 2010/jaanuaris 2011 algust tehti. Urania Com esindaja Helle Luik tutvustas portaali võimalusi ja kogus arutelu tulemusena hulgaliselt ettepanekuid portaali ja töötajarakenduse parendamiseks. Osaliselt on need ettepanekud ka realiseerunud.
Koduloobibliograafia töörühma 11. veebruari koosoleku protokoll
Kodulooportaal ja sellega seotud testimised ning koolitused olid 2011. aastal peamiseks tegevuseks URRAMiga seotud töörühma liikmetele. 29. märtsil toimus Rahvusraamatukogu arvutiklassis testkoolitus, kus osales 14 inimest, koolitajaks Helle Luik. Peale töörühma liikmete kaasasime ka bibliograafe, kes on otsustanud hakata kodulooportaali kasutama ProCite'i asemel (Läänemaa, Jõhvi). Koolitus oli testiks nii koolitajale kui koolitatavatele.
Edukale testkoolitusele järgnes Urania Com-i õppepäev Harjumaa raamatukoguhoidjatele, aasta jooksul on kodulooportaali ja töötajarakenduse kasutamist õpetatud Lääne-Virumaa, Pärnumaa jt maakondade raamatukoguhoidjatele. Töö käigus tekkinud küsimused ja ettepanekud keskraamatukogudelt (Tallinna Keskraamatukogu, Lääne-Virumaa Keskraamatukogu) ning töörühmalt koguti kokku ja edastati Uraniale 15. novembril 2011.
Töörühm tegeleb jätkuvalt kodulooliste märksõnadega. Veebruaris toimunud koosolekul jagati kogemusi spordialaste märksõnade kasutamisest ja edastati valik märksõnu EMS-ile, nüüdseks on need kenasti märksõnastikus olemas. Teine märksõnade kogumise projekt Külli Otsa eestvedamisel viidi läbi oktoobris.
Kokkusaamisi ei ole peale veebruaris ja märtsis toimunu rohkem olnud, sügisel oli juba mitmetel raskusi komandeeringurahadega, seega suhtlesime märksõnastamise osas meili teel.
13. juunil tegi töörühma juht Pärnumaal toimunud maaraamatukoguhoidjate suvelaagris ettekande koduloobibliograafia arengutest ja töörühma tegevusest. Ettekanne on jõudnud ka erinevatesse listidesse (maakogud, kodulugu).
2011. a. alguses liitus töörühmaga Lea Lehtmets Lääne-Virumaa keskraamatukogust, töörühmast on ajutiselt lahkunud emapuhkusel olev Külli Solo.
Heda Piiriste
Töörühma juht
27.01.2012
TEGEVUS 2010 AASTAL
Koduloolise bibliograafia töörühm moodustati ERÜ juurde 2010. a. märtsi lõpupäevadel, töörühma esimene koosolek toimus 27. aprillil Tallinnas. Selleks ajaks oli algust tehtud listisuhtlusega Tallinna Keskraamatukogu poolt loodud postiloend See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..
Töörühma esimesel koosolekul (vt. protokoll) seati selgemad eesmärgid, jaotati ülesandeid töörühma liikmete vahel. Koosolekul tehtud ettepanekute tulemusena valmis kasutusel olevaid tarkvarasid (RIKS, Millennium, URRAM) võrdlev tabel, mille alusel ühtlustada kirje väljade nimetusi ja väljade täitmist.
Koduloolistis ja teistes ERÜ listides kuulutati välja küsitlus, et saada ülevaadet, mida maakondades bibliografeeritakse. Andmete laekumine venis suvepuhkuste tõttu peaaegu sügiseni, kuid septembri keskpaigaks oli suurem osa maakondi küsitlusele vastanud ja kokkuvõte koduloolisest bibliograafiast jõudis koduloolisti, töörühma liikmetele anti ülevaade teisel koosolekul, mis toimus 28. septembril Pärnus.
Esimesel koosolekul rõhutati, et vajalik oleks MARC-kirje alane koolitus, kuna MARC-il põhinevad kõik kolm kasutatavat tarkvara (neljandaks on ProCite, mis ei põhine MARC-il). Koolitus sai teoks ELNET Konsortsiumi korraldamisel 23. ja 25. novembril. Tartus ja Tallinnas toimunud kahele koolitusele registreerus kokku 43 osalejat, koolituse viisid läbi Kristel Veimann ja Külli Solo Eesti Rahvusraamatukogust ning Halliki Jürma, kes on ka töörühma liige, Tartu linnaraamatukogust.
Kodulooalase bibliograafia uusi võimalusi sai lähemalt näha samuti novembris toimunud kahel koolitusel, mille korraldas Urania Com - 60 raamatukoguhoidjale tutvustati loodavat kodulooportaali ja lugejaportaali. Detsembri lõpus alustasid Pärnu keskraamatukogu ja Sindi raamatukogu uue portaali testimist.
Koduloo töörühma liikmete arvamust arvestades jäeti kodulooportaali esilehelt hetkel ära visuaalne otsing kihelkondade kaardi alusel, kuna kihelkondade piire peeti vaieldavaks ja kasutajale keeruliseks. Töörühma liikmeid huvitavad ka RIKSi tarkvara kasutavate raamatukogude võimalused kodulooportaaliga ühineda.
Koduloo töörühma koosolekutel on arutatud märksõnastamise spetsiifikat. Üldine põhimõte on lähtuda Eesti Märksõnastikust. Töörühma liikme Külli Otsa eestvedamisel läbiviidud küsitluse tulemusena on nii mõnigi kodulooliselt vajalik märksõna EMSi lisandunud.
Septembris toimunud koosolekul tegime märksõnaprojektist kokkuvõtted ja otsustasime, et jagame edaspidi listi kaudu infot, kui kellelgi on ettepanekuid uute märksõnade osas või leidub EMSis mõni vähetuntud, ent koduloo seisukohalt huvitav märksõna.
28. septembri koosolekul (vt. protokoll) ja hiljem koduloolistis arutati vallalehtede bibliografeerimist - kas seda peaks tegema kohaliku raamatukogu töötaja või keskkogu bibliograaf? Listiarutelus oldi enamasti seda meelt, et kohaliku kogu töötaja tunneb olusid paremini ja saab operatiivsemalt vallalehtedele ligi, ent samas võib siinkohal kannatada kirjete ühtlus ja kvaliteet.
Samal koosolekul rääkis Pärnu-Jaagupi raamatukogu juhataja Ester Kerge Pärnumaa Koduloolaste Seltsingu tegevusest, näitas kaasatoodud trükiseid, mis seltsing välja andnud. Ester kuulub seltsingu juhatusse.
Paljud kodulootööga seotud raamatukoguhoidjad, sealhulgas töörühma liikmed, käisid rahvaraamatukogude suvelaagris Raplamaal, kus sai kohtuda ja tutvuda kolleegidega, ka omavaheline suhtlus on sestpeale elavnenud.
Heda Piiriste
Koduloobibliograafai töörühma juht
29. detsembril 2010
Koosoleku protokoll 27. aprill 2010
Koosoleku protokoll 28. september 2010