Eesti raamatukogud hädaolukorras

Kultuuriministeeriumi COVID-19 käitumisjuhised raamatukogudele (külastajatele taasavamise korral) SIIT

Koostöös Terviseameti ja Kultuuriministeeriumiga valmisid raamatukogude kasutamiseks infomaterjalid. Ühtne kujundus annab signaali raamatukogu kasutajatele, et raamatukogud on ka osa riigist ja meilgi kehtivad üldised reeglid. Linkide alt leiab plakatid, mida saab printida, Facebooki bannerid, sotsiaalmeedia postitused

Eesti raamatukogud eriolokorras: info Eesti Rahvusraamatukogu kodulehel

Info seoses eriolukorraga riigis

Ole eriolukorras eriti IT-vaatlik!

 

Raamatukogude ja teiste mäluastuste andmebaasid

 ERÜ liikmetele saadetud info

 • ERÜ juhatuse pöördumine raamatukogude omanike poole SIIT
 • Terviseameti soovitused raamatukogudele SIIT
 • Abiks raamatukoguhoidjale (raamatukoguhoidja ja eriolukord)
 • Ametiühingute Keskliidu info töötajatele eriolukorra aja SIIT

Kultuur kodust lahkumata

 • Kultuuriministeerium kogub võimalusi kultuuri nautimiseks eriolukorras, kus inimesed peavad enamiku ajast veetma koduseinte vahel. Rohkem infot SIIN
  Nimekirja täiendatakse pidevalt. Kui tunnete, et teie ettevõtmine on siit nimekirjast puudu, kirjutage See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..

ERÜ juhatuse pöördumine


Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu juhatus hindab kõrgelt raamatukoguhoidjate turvalisust ning toetab eriolukorras kehtivat nõuet vältida maksimaalselt kontakte. Raamatukogudes võivad kättesaadavaks jääda ainult need teenused, kus pole otsest pidevat inimestevahelist kokkupuudet https://www.kriis.ee/et/kultuur-sport-ja-uritused

Erilistes olukordades selgub raamatukogude vajalikkus veelgi selgemini. Kui eriolukorras on suletud kõik teised kultuuriasutused, siis raamatukogud on jäänud ka praegu linna või küla südameks. Ka raamatukoguhoidjad on omal viisil eesliini töötajad - praegusel ajal on väga oluline pakkuda inimestele head lugemisvara, mis aitaks muremõtteid hajutada ja sunnitud isolatsiooni võimalikult meeldivalt taluda.

Raamatukogud on selles kriisis reageerinud loovalt ja ennetavalt, leides tavapärasele laenutustööle alternatiivseid lahendusi. Oleme tõestanud, et raamatukogud suudavad, lähtudes oma kasutajate vajadustest, reageerida operatiivselt ja paindlikult ning muuta oma teenuseid vastavalt lugejate vajadustele. Muutused on olnud väga ootamatud ja järsud, kuid raamatukoguhoidjad on olukorraga hästi toime tulnud ja juurutanud kiirelt näiteks kontaktivaba laenutuse.

Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu juhatus soovitab omavalitsustel aidata kaasa raamatukogude tegevusele ning toetada raamatukoguhoidjaid keerulisel ja ebakindlal ajal, nii moraalselt kui materiaalselt. Oluline on pöörata tähelepanu raamatukoguhoidjate kui eesliini töötajate endi nii füüsilise kui vaimse tervise hoidmisele, et nad jaksaksid olla inimestele oma tööga toeks.

Peame oluliseks, et koroonaviiruse taandudes ja eriolukorra lõppedes saaks raamatukogude töö taastatud samas mahus. Lähiajaloost on teada, et majanduslangus toob inimesed rohkem raamatukokku, mis pakub tasuta avalikku teenust. Juhul kui kasvab töötus ja vähenevad sissetulekud on just see paljudele ainus võimalus osaleda kultuuris, kasutada e-riigi teenuseid, otsida tööportaalidest tööd. Seega ei tohiks raamatukoguteenuse eelarvet kärpida.

Praegune olukord on toonud välja ka vajakajäämisi raamatukogude infotehnoloogilistes vahendites, mis sageli on pidurdanud kvaliteetse digiteenuse pakkumist. Raamatukogude arvutid ja nendega kaasnevad seadmed (nt skännerid) vajaksid hädasti kaasajastamist. Eriti praegu tuleks mõelda sellele, et raamatukogu on investeering, mitte kulu.
Loodame, et peagi taastub tavapärane elurütm ja soovime palju edu eriolukorrast võimalikult valutuks väljatulekuks.

Lugupidamisega
Tuuliki Tõiste
Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu juhatuse esimees
tel 512 0023
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Andmed seisuga 7.04.2020, uuendatud 16.04.2020, 2.04.2020, 11.05.2020, 17.05.2020

Kohtla-Järve Keskraamatukogu

 • Alates 18. maist on Kohtla-Järve Keskraamatukogu ja haruraamatukogud avatud.
 • Rohkem infot: http://k-jarve.lib.ee/

Narva Keskraamatukogu

Sillamäe Linna Keskraamatukogu

Tallinna Keskraamatukogu

 •  Tallinna Keskraamatukogu teenindusosakonnad ja haruraamatukogud valmistuvad eriolukorrast väljatulekuks ning hakkab e-raamatukogude ja e-teenuste pakkumise kõrval järk-järgult taasavama teenuseid, mis eeldavad raamatukokku kohapeale tulekut.
 • Arvestama peab siiski mitmete piirangutega nii eriolukorra perioodil kui selle järel. Raamatukogu külastades on vaja järgida eriolukorra ohutusjuhiseid.
 • NB! Raamatukogu pikendab lugejate käes olevate teavikute tagastustähtajad ka peale eriolukorra lõppemist. Viiviste arvestus on peatatud.
 • Rohkem infot: https://keskraamatukogu.ee/lahtiolekuajad-ja-asukohad/

Tallinna Keskraamatukogu e-raamatukogud on avatud kõigile Eesti elanikele
Üleriigilise eriolukorraga seoses avas Tallinna Keskraamatukogu 18. märtsil oma e-raamatukogud kõigile Eesti elanikele. E-raamatukogusid saavad kasutada ka need, kes elavad välismaal või on sinna viiruse tõttu lõksu jäänud.

E-raamatukogus ELLU. Tallinna Keskraamatukogu avas veebipõhise lugejaks registreerumise, et ligipääsu e-raamatukogule ELLU saaksid kõik Eesti elanikud. Üleriigilise eriolukorraga seoses hangib Tallinna Keskraamatukogu e-raamatute litsentse tavalisest suuremal hulgal, et rahuldada kasvanud nõudlust kirjanduse järele. Välja laenatud raamatutele on võimalik end lisada teavitusnimekirja. Kõikidel e-raamatutel on eelvaade, mis laseb raamatuga tutvuda enne laenamist. ELLU on kohandatud vaegnägijatele. Rohkem infot ELLU võimaluste kohta leiab e-raamatukogu veebilehelt. Lugejaks registreerimise info leiab Tallinna Keskraamatukogu veebilehelt. ELLUsse sisselogimisel on kasutajatunnusteks on isikukood ja Minu E-raamatukogu OverDrive sisaldab inglis- ja venekeelseid e-raamatuid ning audioraamatuid. Raamatuid saab lugeda või kuulata arvutis ning erinevates nutiseadmetes kas veebilehitseja või äpi kaudu, samuti laadida e-lugeritesse.

E-raamatukogust RBdigital saab laenata ja lugeda e-ajakirju inglise, vene ja hiina keeles. Valikus on käsitöö- ja kodukujundus-, samuti hobidega (fotograafia, tehnika jms) seotud ajakirju. Lugeda saab näiteks ajakirju Newsweek, All About History, Backpacker, Health & Fitness, Lonely Planet Traveller. Laste- ja noorteajakirjadele valikus on näiteks e-ajakirjad Minecraft World Magazine, How It Works ja Storytime. Artiklitest saab teha väljatrükke. Korraga laenatud e-ajakirjade arv ega nende kontol hoidmise aeg ei ole piiratud. E-ajakirju saab lugeda nii veebilehitsejas kui seadmesse installeeritud RBdigitali rakenduses.

Edastanud ka üleskutse, et kõik kohalikud omavalitsused on oodatud e-raamatute ostmist toetama. Palve edastatud ka raamatukogudele, et suhtleksid oma raamatukogu omanikega. Annetusi saab mugavalt teha Tallinna linna e-teeninduse keskkonnas, infot leiab siit . Ülekandeks saab sõlmida koostöölepingu vms lepingu. Annetusi on oodatud tegema ka kõik lugejad, kes soovivad, et e-raamatukogudes oleks laiem valik raamatuid.

23.03 algatas raamatukogu kampaania „Loeme ette!“ . Küsimused aadressile See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..

Tartu Oskar Lutsu nimeline Linnaraamatukogu

Andmed seisuga 7.04.2020, uuendatud 2.05.2020

Eesti Rahvusraamatukogu

 • Rahvusraamatukogu alustab järkjärgulist avamist, tehes esmalt oma kasutajatele kättesaadavaks lugemissaalid, arvutitöökohad, personaalse nõustamise ja hoones asuvad näitused.
 • Rahvusraamatukogu hoone on alates esmaspäevast, 18. maist avatud tööpäevadel kella 12.00-18.00.
 • Rohkme infot: https://www.nlib.ee/et

Eesti Lastekirjanduse Keskus

 • Lastekirjanduse keskus avatakse külastajatele taas 15. mail.
 • Rohkem infot: https://www.elk.ee/

 Eesti Kirjandusmuuseumi Arhiivraamatukogu

 • 18. maist on Eesti Kirjandusmuuseumi uksed külastajatele avatud, täidame kõik digikoopiate tellimused.
 • Täpsemad tingimused külastajatele avaldame peagi kirjandusmuuseumi kodulehel https://www.kirmus.ee/
 • Üleskutse panna kirja oma mõtteid ja tegemisi seoses eriolukorraga. Eriolukorra päevikud palume saata aadressile See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. või paberil.

 Eesti Hoiuraamatukogu

 • Eesti Hoiuraamatukogu on alates 18. maist avatud

 Eesti Pimedate Raamatukogu

 • Eesti Pimedate Raamatukogu lugejateenindus (Suur-Sõjamäe 44b) ja Tondi laenutuspunkt (Tondi 8a) lugejatele ajutiselt suletud kuni 1. maini 2020 või kuni olukord riigis muutub.
 • Eriolukorrast hoolimata on kõiki teavikuid võimalik laenata posti teel. Mittetagastatavate heliraamatute, -ajalehtede ja -ajakirjade, CD-l Raamatututvustaja saatmine jätkub. Samuti jätkub e-ajalehtede saatmine. Teavikuid saab tellida telefoni 674 8212 ja e-posti See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. teel.
 • Eesti Pimedate Raamatukogu lugejatel on võimalik kasutada Veebiraamatukogu (www.veebiraamatukogu.ee), mis sisaldab helisalvestisi ning elektroonilisi teavikuid.

KALENDER

Juuni 2020
E T K N R L P
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5