EESTI RAAMATUKOGUHOIDJATE ÜHING

ESTONIAN LIBRARIANS ASSOCIATION

Üleriigilised raamatukogupäevad
„Kohtume raamatukogus“

20.–30. oktoobrini 2020

Eesti on oma e-tegemistes maailmas esirinnas, digitaalne elu saadab meid kõikjal – dokumentide allkirjastamine, ettevõtte registreerimine ja e-hääletamine on ainult väike osa sellest, mida täna internetis teha saab. Küsimus on, kuidas kanda see edulugu üle ka kultuuri valdkonda? Käesolev digikultuuri teema-aasta annab meile võimaluse keskenduda kultuuri vahendamisele, jagamisele ja loomisele digitaalse maailma kontekstis. Tänane ühiskond on teel sinna, et saaksime kultuurist osa ka kodust lahkumata.

See aasta on justkui märgiliselt avanud kultuuri nautlemiseks mitmeid elektroonilisi väravaid ja selles on oma roll olnud ka raamatukogudel. Üle Eesti on kättesaadavaks tehtud e-raamatuid ja e-ajakirju, paljudes raamatukogudes on ettelugemised, kohtumised ja meisterdamistunnid toimunud veebi vahendusel. Märkimata ei saa jätta ka võimalust ennast veebis lugejaks registreerida ja soovitud raamat raamatukappi või pakiautomaati tellida.

Oleme suutnud end pildis hoida rohkem kui kunagi varem, meie teenustega arvestatakse ja teadlikkus raamatukogudest on hüppeliselt tõusnud. Tänast raamatukogu iseloomustab innovatsioon, kiire kohanemine ja nutikate lahenduste leidmine. Tehkem koostööd ja jagagem ideid, et võimalikult palju Eesti inimesi saaks ka edaspidi osa raamatukogude poolt pakutust.

Kohtume raamatukogus!

Tänavused raamatukogupäevad „Kohtume raamatukogus“ avatakse 20. oktoobril Tallinnas ja lõpetatakse 30. oktoobril XX maaraamatukoguhoidja päeval Mustla rahvamajas

Raamatukogudes üle Eesti toimub sadu üritusi! 

Ettevõtmisi oma kodukohas vt SIIT.

ÜLERIIGILISED ETTEVÕTMISED

 12. oktoober   Infootsingu võistluse eelvoor. Juhend 
20. oktoober Raamatukogupäevade avamine Eesti Rahvusraamatukogu. Kava SIIT
R
aamatukoguhoidjate mälumäng. Küsimused ja vastused
29. oktoober Infootsingu võistluse lõppvoor. Tulemused
30. oktoober XX maaraamatukoguhoidja päev Viljandimaal Mustla rahvamajas.Kava SIIT
   

Üleriigilised raamatukogupäevad
„Kohtume raamatukogus“

20.–30. oktoobrini 2019

 

Käesolev aasta on kuulutatud eesti keele aastaks, et tähistada vääriliselt riigikeele 100. aastapäeva. Samal ajal korraldab UNESCO rahvusvahelist põlisrahvaste keelte aastat, mis annab meile võimaluse lisaks eesti keelele pöörata erilist tähelepanu ka murdekeeltele. Keeleaasta iga kuu on pühendatud eri teemale ning raamatukogupäevade kuu – oktoober on lugemise ja mängukuu.

Keel, kultuur ja raamatukogud on lahutamatult seotud ning kuude teemad annavad võimaluse huvitavate keelealaste tegevuste ja ürituste korraldamiseks nagu ettelugemised, keelekohvikud, -mängud, -viktoriinid jm. Ka eesti keele järjepidevus esitab väljakutseid: koolinoored ja anglitsismid, võõrsõnade mugandumine, keelemurrete meeldetuletamine. Nüüd on põhjust hoogustada keeleraamatute kasutamist ja koostöö õpetajatega on suureks abiks.

Samuti on selle aasta jooksul tähelepanu all UNESCO vaimse kultuuripärandi nimistusse kantud laulu- ja tantsupidude traditsiooniga seotud juubelid: laulupidu 150 ning tantsupidu 85 aastat. Raamatukoguhoidjate seas on palju aktiivseid inimesi ning laul ja tants on ühistegevused, mis liidavad kogukondi. Raamatukoguhoidjad oma kohaloluga väärtustavad kultuuri ja oma ametit ning teadvustavad raamatukogude olemasolu. Ehk leiab nii mõnigi tänu sellele ka tee raamatukogusse.

Meie inimesed on ühiselt valinud kõige eestilikumaks sõnaks „sõnajalaõie“, kuid meil on veel palju teisi kauneid sõnu. Ja sõnad on sätitud ridadeks, read kootud lugudeks ja lood jäädvustatud raamatutesse.

Hoiame koos eesti keelt ja aitame kaasa ta kestmisele!

Raamatukogupäevad „Kohtume raamatukogus“ avatakse 21. oktoobril Harjumaal Kosel ja lõpetatakse 30. oktoobril XIX maaraamatukoguhoidja päeval Pärnus.

Raamatukogudes üle Eesti toimub sadu üritusi! 

Ettevõtmisi oma kodukohas vt SIIT

ÜLERIIGILISED ETTEVÕTMISED

 9. oktoober            Võistluse "Infootsing internetist 2019" eelvoor. Võistluse juhend SIIT
E
elvooru küsimused ja vastused
21. oktoober Raamatukogupäevade avamine Kose Kultuurimajas. Kava SIIT
M
älumängu küsimused ja vastused
22. oktoober XII teadus- ja erialaraamatukogu päev EKAs Tallinnas SIIT
23. oktoober Mõttevahetus "Kohalik oma valitsus ja raamatukogu" Pärnu Keskraamatukogus  Kava SIIT
29. oktoober Infootsingu võistluse lõppvoor Tartus. Lõppvooru küsimused ja vastused
30. oktoober XIX maaraamatukoguhoidja päev Pärnus Keskraamatukogu. Kava SIIT

Võistlus "Infootsing Internetist 2018"

 

2018. aasta oktoobris toimub traditsiooniline infootsinguvõistlus, mille seekord valmistab ette ning korraldab Tartu Linnaraamatukogu. Võistlusele saavad registreeruda raamatukogude töötajad ning raamatukogunduse ja infoteaduste üliõpilased hiljemalt 8. oktoobriks (esmaspäevaks) e-posti aadressil: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Eelvoor toimub 10. oktoobril (kolmapäeval), võistluse küsimused on kättesaadavad kell 9.00 osalejatele eelnevalt saadetud veebiaadressilt. Vastused saata e-posti aadressile: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.. Vastuste koostamisel lähtuda võistluse juhendis toodud juhistest.

Eelvooru tulemused saadetakse e-postiga 18. oktoobril (neljapäeval) kella 17-ks kõigile osalejatele. Juhul, kui lõppvooru pääsenul ei ole võimalust või soovi lõppvoorus osaleda, tuleb sellest teada anda hiljemalt 19. oktoobril (reedel) kell 17.00 e-posti aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Võistluse lõppvoor toimub infokirjaoskuse päeval 25. oktoobril (neljapäeval) Tartus, Tartu Oskar Lutsu Nimelis e Linnaraamatukogu arvutiklassis, aadressil Kompanii 3/5, Tartu. Tulemustest teavitatakse finaliste kell 15.00.

Täpsemat informatsiooni võistluse kohta lugege palun manuses olevast juhendist.

Täiendav informatsioon:
e-posti aadressil: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
Halliki Jürma, e-posti aadress See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
Jana Raidma, e-posti aadress See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Edu soovides
Jana Raidma ja Halliki Jürma

Võistluse juhend SIIT

Raamatukoguhoidjate kirjanduse tundmise võistlus (mälumäng) 2017

Raamatukogupäevade avapäeval Pärnu Kutsehariduskeskuses toimunud raamatukoguhoidja mälumängul osales 14 võistkonda.
Mälumängu valmistasid ette ja viisid läbi kolleegid Võrumaa Keskraamatukogust.
Kokku tuli vastused leida kuueteiskümnele küsimusele.

I koht

Lääne Maakonna Keskraamatukogu: Helin Põldve, Krista Kumberg , Linda Saarmets

 

II koht

Raplamaa võistkond: Annika Toom (Rapla Keskraamatukogu), Edith Alasi (Laukna raamatukogu), Triinu Tamberg (Raikküla raamatukogu)

 

III koht

Lääne-Virumaa Keskraamatukogu:  Tiina Kriisa, Tiina Saare, Kaili Õunapuu-Seidelberg

 

Küsimused ja vastused

1. Millises sarjas ilmus 2017. aastal raamat „Kirjad Moskvast“?
Kelle kirjavahetus on seal avaldatud?

Lilian Semperi kirjavahetus vanematega aastatel 1958–1961

2. Millise muuseumi väljaanded/kogumikud kannavad nime „AegKiri“?

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum

3. Kelle nime kannab tänavu viimast korda välja antud Võru Maavalitsuse kirjanduspreemia? (Kokku on preemiat välja antud 28. korral.)

BERNARD KANGRO

4. Palun nimetage eesti kirjanikud, kellel on teos pealkirjaga „Ja sada surma“.

VLADIMIR BEEKMAN
MARJE ERNITS

5. Kelle sõpradest jutustab Janika Kronbergi raamat „Hästi valitud sõbrad“?

KARL RISTIKIVI

6. „Ma pole kunagi varem kogenud sellist atmosfääri – teie traagiline ja suurejooneline Beethoveni fresko, teie unustamatu „templitaoline näitus“ imestas Rodin. „Mis on selle kõige põhjus?“ Ja (...............) noogutas pikkamisi oma ilusat pead ja vastas vaid ühe sõnaga: „Austria“.
Millisest teosest on pärit kuuldud katkend?
Palun nimetage kunstnik, kelle nimi sobib lünka.

ANNE-MARIE O'CONNOR
„DAAM KULLAS”
GUSTAV KLIMT

7. 1662. aasta alguses organiseeris ta koos oma sõbra hertsog de Roanneziga Pariisi esimese tõllaliini, mis võimaldas odavalt ühest linnaosast teise sõita ning sai aluseks Pariisi ühistranspordile.
Kes oli see tegus prantsuse kirjanik ja mõttehiiglane?

BLAISE PASCAL

8. Armastatud lastekirjanik on vastanud küsimusele, millisele lugejale ta kirjutab: „ Ma kirjutan endas peituvale lapsele – sellele, kes ma kord olin. Ja ma kirjutan niisuguseid raamatuid, mida ma ise tahaksin lugeda “.
Kes on see kirjanik?

ASTRID LINDGREN

9. Ma ojas pesu loputan.
aht lillepoega poputan.
Kell kajab – risti ette löön.
Nälg tuleb – näljakakku söön.
Kui siid mu hing ja juuksed peas.
On aru armsam elueast.
On vagad kombed küljes mul.
Kuid – armastan teid, hunt ja hull!
1918
Nende luulesõnade autori sünnist möödub tänavu oktoobris 125 aastat. 2017. aastal ilmunud romaan tema elust pälvis Tiiliskivi- auhinna.
Ta on kirjutanud ka eessõna Sergei Volkonski mälestusteraamatule „Kodumaa“.
Palun nimetage luuletaja ja auhinnatud romaani pealkiri.

MARINA TSVETAJEVA
Riikka Pelo
„Meie igapäevane elu“

0. Palun nimetage Eesti Vabariigi 90. sünnipäevaks ilmunud raamat alapeakirjaga „Eestimaa rahvaste elulood“.

„Mu kodu on Eestis“

Eesti Kirjandusmuuseum ja Ühendus Eesti Elulood

11. Seda nime kannab nii tänapäeval Eestis ilmuv ajakiri kui ka Fr. R. Kreutzwaldi viimane suur raamat, mis võttis kokku tema elutöö.
Ajakiri ilmub Eestis aastast 1988, praegu annab seda välja Ühinenud Ajakirjad AS, mille peatoimetajaks on Siiri Lelumees.
Kreutzwaldi raamatut on välja antud vähemalt viis korda, viimati aastal 2001.
Palun nimetage raamatu ja ajakirja ühine nimi.

Kodutohter

12. Kelle teoses asuvad tegevusse Kribu ja Krabu? Palun nimetage autor ja teos.

Ilmar Tomusk
„Kolmanda A kriminalistid“

13. Palun nimetage autor, kelle esikteos on „Tsemendivabrik“.

JÜRI PARIJÕGI

14. Tänavu ilmus esimene eesti keelde tõlgitud baskikeelne romaan. Palun nimetage romaani pealkiri ja autor. (Kirjaniku eest lisapunkt.)

Kirmen Uribe
„Bilbao-New York-Bilbao“

15. Kelle sulest on ilmunud raamat „Vampiir ja pioneer“?

LEELO TUNGAL

16. Kes pälvis Nobeli kirjanduspreemia 2016. aastal?

BOB DYLAN

 

KALENDER

Mai 2021
E T K N R L P
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

TULEKUL

Sündmused puuduvad

Suurenda

Kontrastsus