preloader

Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing ühineb EBLIDA üleskutsega toetada Ukraina pagulasi

Euroopa Raamatukogu-, Info- ja Dokumentatsiooniühenduste Büroo (EBLIDA), Euroopa Rahvaraamatukogude Riikliku Poliitika Kujundajate Foorum (NAPLE) ja Rahvaraamatukogud 2030 (PL2030) mõistavad ühisavalduses hukka Venemaa Föderatsiooni barbaarse sissetungi Ukrainasse ja kutsuvad raamatukogusid üles toetama Ukraina pagulasi.

Eesti raamatukogud pagulaste heaks

Raamatukogud on üle Eesti toetanud Ukraina pagulasi pakkudes juurdepääsu usaldusväärsele infole, aidates kohaneda, võimaldades olla toetavas avalikus ruumis jm.

  • Siinjuures ainult mõned näited, mida seni on tehtud:
  • Märtsi esimestel päevadel panid raamatukogud üle Eesti kokku Ukraina-teemalised väljapanekud, et näidata oma toetust ning pakkuda kogukonnale informatsiooni Ukraina ajaloost, kultuurist ning teemakohasest kirjandusest
  • Kärdla raamatukogu korraldab Ukraina-Eesti keelekohvikut;
  • Viljandi Linnaraamatukogus saab punuda varjevõrke Ukrainasse saatmiseks;
  • Rakveres on Ukraina sõjapõgenike kokkusaamiskohaks Lääne-Virumaa Keskraamatukogu.

Kui teil on Ukraina pagulaste toetamiseks head praktikat või häid ideid, mida jagada kolleegidega Eestis ja Euroopas, siis täitke väike infokorjevorm.

Ette tänades
ERÜ juhatus

Head raamatukoguhoidjad!

Oleme mõttes ukrainlaste ja Ukraina kolleegidega. Et aga võimalikult tõhusalt aidata, koondasime kokku informatsiooni.

Usun, et lähiajal tekib palju kohti, mis reklaamivad end Ukraina abistajatena.
Vältimaks seda, et langetakse petturite ohvriks, koondasime ametlikud kanalid, mille kaudu annetused ja abi jõuavad ka tegelikult abivajajateni.
Meeldetuletuseks lisan veel ka IFLA koostatud ja eesti keelde tõlgitud lihtsa skeemi valeuudiste ära tundmiseks.

Raamatukogud on eelkõige usaldusväärse ja kontrollitud allikatest levitatava info vahendajad (Eestis näiteks Eesti riigi- ja valitsusasutused ja Rahvusringhääling). Kui teie poole pöörduvad murelikud elanikud ja küsivad nõu, kuidas aidata, milliseid kanaleid uskuda ja usaldada, siis meie ülesanne ongi eelkõige suunata ametlikele kanalitele.

Olles ise informeeritud ja pakkudes inimestele tuge infohulgas orienteerumisel, saame toetada kolleege koledates sõjakeeristes.

Tuuliki Tõiste

27.02.2022

Aktuaalne

Kalender