preloader
  • Eesti Raamatu Aasta patroon on Vabariigi President Alar Karis
  • Raamatu Aasta avamine Eesti kirjanduse päeval 30. jaanuaril 2025
  • Raamatu Aasta lõpetamine Emakeelepäeval 14. märtsil 2026

Eestikeelse raamatu suurt juubelit hakati üle-riigiliselt ettevalmistama juba aasta-kaks tagasi, aktiivsemalt siiski alles eelmise aasta lõpul. Aasta eestvedaja ja peakoordinaator on Eesti Kirjanduse Selts. Märtsis 2024 kutsuti Kultuuriministeeriumi juures kokku Eesti Raamatu Aasta Peakomitee, kuhu kuulun raamatukogude ehk ERÜ esindajana.

Kesksed raamatuaasta teemad:

  • eesti kirjakeel
  • eesti kirjandus ja kirjanikud
  • eesti raamat ja raamatulugu
  • raamatu ja lugemise tulevik

Et aasta leiaks vääriliselt ja ühisüritustega sisustatud, siis korraldasin 2023 oktoobris ERÜ-listis idee korje. Märtsis 2024 kogunesime inimestega, kes olid andnud endast märku, et on valmis kaasa mõtlema.

Kogutud mõtted, ideed ja ettepanekud on sellised:

  • Kutsume üles korraldama järgmise aasta jooksul 500 Eesti kirjanduse üritust raamatukogudes.
  • Tähistame raamatukogudes järgmisi kirjandusega seotud päevi

30. jaanuar  Eesti kirjanduse päev on ellu kutsutud ühelt poolt, et väärtustada kirjanduse tüvitekste, teisalt pöörata tähelepanu tänapäeva kirjandusele ja kirjanike rollile Eesti kultuuris ja ühiskonnas.

21. märts üle-maailmne luulepäev eesmärk on propageerida luule lugemist, kirjutamist ja avaldamist

8. september Soome Instituudi eestvedamisel UNESCO rahvusvahelise kirjaoskusepäeva lugemistund, propageerides lugemist laste ja noorte seas

13.-16. oktoober UNESCO romaaninädal

  • Korraldame aastaringselt nn „tähestiku sündmusi“. Miks tähestik? 500 aastat täitub ka meie kirjakeelel. Tähestik on meie kirjakeele aluseks ning raamatukultuuri eelduseks. Võttes aluseks Eesti tähestiku ning jagades selle kuude kaupa aasta peale ära (kaks tähte kuus) korraldame väljapanekuid või üritusi/sündmusi. Need võivad olla erinevate ajastute/aastakümnete/olulisemate/meid mõjutanud raamatute väljapanekud, lähtuda võib selle tähega kirjanikust või mõnest mistahes raamatute-raamatukoguga haakuvast sõnast. Ideedeks ja inspiratsiooniks on kokku pandud esialgne variant raamatukoguga seostuvatest sõnadest. Aluseks on põhiosas Hans Jürmani raamatukoguhoidja sõnaraamat. Näiteks kui märtsis on tähed F ja G, siis võib eksponeerida fotosid, gloobust või välja otsida följetone või faksiimile väljaandeid.
  • Paikkonna lugu kirjasõnas – näitus/üritus Raamatukogupäevade ajal igas maakonnas, kihelkonnas või vallas. Võimalik kaasata kogukonda. See võib olla mis tahes kohalik lugu, fookus võib olla väga erinev – vanimad trükised, fotod/postkaardid, kohalikud kuulsused, rahvapärimus vm. 1935 toimusid sarnased paikkonda tutvustavad raamatunäitused üle Eesti.
  • Kirjanduslikud jalutuskäigud – Suuremates linnades toimuvad kirjanduslikud jalutuskäigud on laiemalt teada-tuntud, kuid kutsume üles mõtlema selles suunas ka väiksemates kohtades.
  • Avasta Eesti raamatukogusid templimäng, mis sai alguse raamatukoguaastal tuleb ka Eesti Raamatu Aastal. Maist kuni oktoobrini
  • Raamatukogupäevad 20.-30. oktoober

20. oktoober - avapäeva konverents pühendatud Eesti Raamat 500. Toimub Tartus ja on hakatuseks Oskar Kallase päevale.

23. oktoober, Eesti raamatu päev  – Kutsume raamatukogusid üle Eesti otsima oma kogust välja kõige vanema Eesti raamatu, et teha sellest ka sotsiaalmeedias postitus. Rääkides kas teosest endast, köitest, templist, raamatukokku jõudmise loost, kunagisest omanikust, eksliibrisest jne. Võimalus teha ka näiteks üritus, kutsudes kasutajaid ehk kogukonda jagama oma koduse raamatukogu vanima teose lugu.

ERÜ juhatusel on plaanis korraldada 21. sajandi Eesti kirjanduse ülevaateloengud luulest ja proosast raamatukoguhoidjatele jt huvilistele.  Virtuaalsete loengute toimumine sõltub rahastusest.

Hea kolleeg, kui neid ideid lugedes tekib mõtteid või küsimusi, siis palun anna teada. Usun, et soovime ju kõik, et suur tähtpäev saaks väärikalt tähistatud ning meil raamatukogudel on võimalus viia sõnum üle Eesti laiali. Valmimas on ka Raamatu Aasta logod, märgid jm. Loodetavasti valmib koduleht hiljemalt sügiseks.  

  • Esialgne raamatuaasta kalender

30.01.2025

Eesti kirjanduse päev / Eesti Raamatu Aasta avamine

30.01.2025-30.01.2026

Tähestiku sündmused

30.01.2025-30.01.2026

Paikkonna lugu kirjasõnas

14.03.2025

Emakeelepäev

21.03.2025

Üle-maailmne luulepäev

01.05.-31.10.2025

Avasta Eesti raamatukogusid

08.09.2025

Rahvusvaheline lugemistund

14.10.2025

Oskuskeelepäeva konverents, ERÜ-RaRa

13.10.-16.10.2025

Romaaninädal

20.10.2025

Raamatukogupäevade avamine, Kirjandusmuuseumi Arhiivraamatukogus

21.10.2025

Oskar Kallase päev, Tartu- Kirjandusmuuseumi Arhiivraamatukogu

23.10.2025

Eesti raamatu päev  / Paikkonna lugu kirjasõnas

14.03.2026

Emakeelepäev / Eesti Raamatu Aasta lõpetamine

Katre Riisalu
ERÜ juhatuse aseesimees, ERA peakomitee liige, e-post

Kalender