-
Eesti Raamatu Aasta patroon on Vabariigi President Alar Karis
-
Raamatu Aasta avamine Eesti kirjanduse päeval 30. jaanuaril 2025
-
Raamatu Aasta lõpetamine Emakeelepäeval 14. märtsil 2026
Eestikeelse raamatu suurt juubelit hakati üle-riigiliselt ettevalmistama juba aasta-kaks tagasi, aktiivsemalt siiski alles eelmise aasta lõpul. Aasta eestvedaja ja peakoordinaator on Eesti Kirjanduse Selts. Märtsis 2024 kutsuti Kultuuriministeeriumi juures kokku Eesti Raamatu Aasta Peakomitee, kuhu kuulun raamatukogude ehk ERÜ esindajana.
Kesksed raamatuaasta teemad:
- eesti kirjakeel
- eesti kirjandus ja kirjanikud
- eesti raamat ja raamatulugu
- raamatu ja lugemise tulevik
Et aasta leiaks vääriliselt ja ühisüritustega sisustatud, siis korraldasin 2023 oktoobris ERÜ-listis idee korje. Märtsis 2024 kogunesime inimestega, kes olid andnud endast märku, et on valmis kaasa mõtlema.
Kogutud mõtted, ideed ja ettepanekud on sellised:
- Kutsume üles korraldama järgmise aasta jooksul 500 Eesti kirjanduse üritust raamatukogudes.
- Tähistame raamatukogudes järgmisi kirjandusega seotud päevi
30. jaanuar Eesti kirjanduse päev on ellu kutsutud ühelt poolt, et väärtustada kirjanduse tüvitekste, teisalt pöörata tähelepanu tänapäeva kirjandusele ja kirjanike rollile Eesti kultuuris ja ühiskonnas.
21. märts üle-maailmne luulepäev eesmärk on propageerida luule lugemist, kirjutamist ja avaldamist
8. september Soome Instituudi eestvedamisel UNESCO rahvusvahelise kirjaoskusepäeva lugemistund, propageerides lugemist laste ja noorte seas
13.-16. oktoober UNESCO romaaninädal
- Korraldame aastaringselt nn „tähestiku sündmusi“. Miks tähestik? 500 aastat täitub ka meie kirjakeelel. Tähestik on meie kirjakeele aluseks ning raamatukultuuri eelduseks. Võttes aluseks Eesti tähestiku ning jagades selle kuude kaupa aasta peale ära (kaks tähte kuus) korraldame väljapanekuid või üritusi/sündmusi. Need võivad olla erinevate ajastute/aastakümnete/olulisemate/meid mõjutanud raamatute väljapanekud, lähtuda võib selle tähega kirjanikust või mõnest mistahes raamatute-raamatukoguga haakuvast sõnast. Ideedeks ja inspiratsiooniks on kokku pandud esialgne variant raamatukoguga seostuvatest sõnadest. Aluseks on põhiosas Hans Jürmani raamatukoguhoidja sõnaraamat. Näiteks kui märtsis on tähed F ja G, siis võib eksponeerida fotosid, gloobust või välja otsida följetone või faksiimile väljaandeid.