preloader

ERÜ osaleb rahvusvahelises projektis, mis keskendub info- ja meediapädevusele

15.08.2024

Infopädevuse vajalikkus ühiskonna vastupidavuseks

Uus loominguline lähenemine näitamaks tehisaru mõju meie online eludele

Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingul on ainulaadne võimalus võtta osa rahvusvahelisest projektist, mis keskendub info- ja meediapädevusele ning online-maailmas esinevate ohtudega toime tulemisele. Projekti läbiviijaks on ERÜ noorteklubi, kelle eestvedamisel korraldatakse Eesti raamatukogudes viis interaktiivset näitust.

Viimase paari aasta jooksul on meie meediaruumi tekkinud väga palju tehisaru loodud sisu. Alates  juturobotitest (chatbot) kuni süvavõltsinguni (deepfake) – üha keerulisem on eristada tõelist ja autentset sõnumit sellest, mis on loodud meid petma. Pidevalt luuakse uusi tehisarupõhiseid vahendeid, mis teeksid igat tüüpi sisu loomise lihtsamaks, kiiremaks ja odavamaks. Samal ajal määrustikud ei püsi sellise kiire arenguga samas tempos. Hoopis vastupidi: ohtudele, mis on online-maailmas koguaeg olnud – petmised, kiusamine, sotsiaalne polariseerimine – keeratakse tehisaruga „vinti peale“.

Keset meediakära tehisaru ümber on samuti pahatahtlikud nö näitlejad hakanud inimesi sihikule võtma läbi pettuse, kiusu ning negatiivse mõjutamise. Tihti on seda keeruline tuvastada, kuid tehisaru kasutatakse uudiste väljamõtlemiseks, reaalsuse imiteerimiseks ja meie käitumise ning arvamuse mõjutamiseks. Tehisaru on õpetatud andmestikuga, kuhu juba on sisse kodeeritud mingid eelarvamused. See tugevdab stereotüüpe ning viib tagajärgedeni, mis viivad digimaailmast väljapoolegi.

Uus loominguline sekkumine, mille on loonud Tactical Tech ja DensityDesign Lab (Politecnico di Milano) koostöös IFLA-ga, näitab, kuidas tehisaru mõjutab meedia ja informatsiooni loomist, levitamist ning tajumist. Valmib näitus, kus külastajale tutvustatakse kaasahaaraval viisil eelnimetatud probleeme lihtsal ja visuaalsel kujul. Lisaks antakse praktilisi näpunäiteid, kuidas selliste olukordadega online-maailmas hakkama saada.

Näitust tehisarust ja selle mõjudest meediale ning informatsioonile eksponeeritakse 50 Euroopa raamatukogus alates novembrist 2024. Eestis saab näitust näha Eesti Lennuakadeemia raamatukogus, Tallinna Keskraamatukogus, Tallinna Tehnikaülikooli raamatukogus, Tallinna Ülikooli Akadeemilises Raamatukogus ja Tartu Ülikooli raamatukogus.

Partnerid ja rahastaja

DensityDesign Lab on uurimislabor teaduslik-tehnoloogilises ülikoolis Milano Polütehnikum, kus õpetetakse insenere, arhitekte ja disainereid. DensityDesign teadustöö on seotud informatsiooni visualiseerimise ning erinevate visuaalidest ja kommunikatsioonidest tulenevate disaini väljakutsetega.

Tactical Tech Just praegu, rohkem kui kunagi varem, peame kriitiliselt suhtuma tehnoloogiasse. Kuidas digitaalsed tehnoloogiad mõjutavad meie informeeritust ja otsuste tegemist? Kuidas me saame ühiskonnana vastu hakata andmepõhise maailma kõrvalmõjudele? Berliinis asuvas Tactical Tech-is disainitakse ja koosluuakse mängulisi ja tulevikkuvaatavaid kogemusi, sekkumisi, sündmuseid ja hariduslikke ressursse, mis kutsuvad inimesi mõtlema tehnoloogia mõjudele. Alates 2013. aastast on tehtud ülemaailmset koostööd partnerite ja organisatsioonidega, et tekitada arutelusid ja julgustada looma proaktiivseid lahendusi.

International Federation of Library Associations (IFLA) on ülemaailmne raamatukogusid ühendav organisatsioon, mille eesmärk on inspireerida, kaasa haarata, ühendada  ning olla raamatukoguprofessionaalide platvorm ideede ja kogemuste jagamisel. IFLA koostab juhiseid ja standardeid aitamaks suurepärasel raamatukoguteenusel jõuda iga inimeseni.

Projektist võtavad osa IFLA liikmed: Kreeka Raamatukoguhoidjate Ühing, Itaalia Raamatukogude Ühing, Tšehhi Rahvusraamatukogu, Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing, Zagrebi Rahvus- ja Ülikooliraamatukogu (Horvaatia), Portugali kooliraamatukogude võrgustik, Rumeenia Raamatukogude Ühing, Slovakkia Rahvusraamatukogu, Ukraina Raamatukogude Ühing.

Projekt kestab kuni 1. märtsini 2024 ning tegevusi rahastab Euroopa Meedia ja Informatsiooni Fond (European Media & Information Fund, EMIF).

Kalender