Raamatukogupäevad „Kohtume raamatukogus!“
20.–30. oktoobrini 2013
Algavad üle-eestilised raamatukogupäevad
Oktoobrikuu viimasel nädalal – 20.-30. oktoobrini – toimuvad üle-eestilised raamatukogupäevad „Kohtume raamatukogus!“. Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu eestvedamisel juba 23. korda peetavate raamatukogudepäevade eesmärk on avada raamatukogude uksed tavapärasest veelgi enam.
Oktoobrikuu viimase kümne päeva jooksul toimub üle-eesti 130 kohtumist. Raamatukogudesse kutsutakse tuntud ja huvitavaid inimesi – kirjanikke, luuletajaid, kunstnikke, DJ, filmiinimesi aga ka pritsumehed ning maailmas ringi rännanuid. Toimuvad luuleõhtud, kontserdid, kirjandusõhtud, ühiselt loetakse muistendeid, liisusalme, mõistatakse mõistatusi. Tutvutakse rahvapillidega, õpitakse vanu seltskonnatantse, kuulatakse lõõtsalugusid ja külla kutsutakse ka kohalikud laulumemmed.
Raamatukoguhoidja ametit proovivad sel aastal erinevatesraamatukogudes 70 kohalikku tuntud inimest – vallavanemad, haridus-, kultuuri- ja sotsiaalnõunikud, linnapead, konstaabel, perearst aga ka ajakirjanik ja kirjastaja.
Kultuuripärandi aastast ajendatuna toimuvad erinevad õpitoad – korvipunumine, raamatuköitmine, paelapunumine, valmistatakse paberist mänguasju, õpitakse kalligraafiat, sulega kirjutamst ja lükatiga arvutamist, valmistatakse vana aja mänguasju ning õpitakse arhailist tikandit.
Raamatukogudes on koostatud ligi 500 näitust – väljapanekutega tähistatakse kirjanik Valev Uibopuu ning helilooja Raimond Valgre 100., Albert Uustulndi 88. sünniaastapäeva. Kappidest ja riiulitelt on välja otsitud kogude vanimad ja haruldasemad raamatud, mitmel poolt on väljapanekud kohalike külade ajaloost ja elust-olust vanasti.
Raamatukogupäevade avaüritus toimub 18. oktoobril kultuuripärandi linnas Viljandis. Sakala keskuse saalis jagavad oma mõtteid pärandiga seonduvalt vaibakunstnik Anu Raud, Pärimusmuusika Keskuse juhataja Ando Kiviberg ning Viljandi Muuseumi direktor Jaak Pihlak.
Ettelugemispäev, 21. oktoober, on pühendatud loomamuinasjuttudele, loetakse mudilastele, õpilastele ning eakatele.
Eesti raamatu päeval, 23. oktoobril toimuvad vestlusringid ja arutelud uuemast eesti kirjandusest ning Rahvusraamatukogus esitletakse rahvusbibliograafia suurteost „Eestikeelne raamat 1918-1940“, mis koondab info kahe sõja vahel ilmunud Eesti raamatust.
Infokirjaoskuse päeval, 25. oktoobril,tutvustatakse andmebaase, raamatukogude katalooge ja erinevaid infoallikaid. Toimuvad individuaalsed arvutikoolitused ning huvilistele näidatakse, kuidas läbimõeldud infootsing elu kergemaks võib muuta. Sirvitakse e-raamatuid ja lehtisetakse e-lugereid ning saadakse teada, kuidas internetis turvaliselt ja targalt tegutseda.