preloader

Raamatukogupäevad „Kohtume raamatukogus!“

20.–30. oktoobrini 2013

Algavad üle-eestilised raamatukogupäevad

Oktoobrikuu viimasel nädalal – 20.-30. oktoobrini – toimuvad üle-eestilised raamatukogupäevad „Kohtume raamatukogus!“. Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu eestvedamisel juba 23. korda peetavate raamatukogudepäevade eesmärk on avada raamatukogude uksed tavapärasest veelgi enam.

Oktoobrikuu viimase kümne päeva jooksul toimub üle-eesti 130 kohtumist. Raamatukogudesse kutsutakse tuntud ja huvitavaid inimesi – kirjanikke, luuletajaid, kunstnikke, DJ, filmiinimesi aga ka pritsumehed ning maailmas ringi rännanuid. Toimuvad luuleõhtud, kontserdid, kirjandusõhtud, ühiselt loetakse muistendeid, liisusalme, mõistatakse mõistatusi. Tutvutakse rahvapillidega, õpitakse vanu seltskonnatantse, kuulatakse lõõtsalugusid ja külla kutsutakse ka kohalikud laulumemmed.

Raamatukoguhoidja ametit proovivad sel aastal erinevatesraamatukogudes 70 kohalikku tuntud inimest – vallavanemad, haridus-, kultuuri- ja sotsiaalnõunikud, linnapead, konstaabel, perearst aga ka ajakirjanik ja kirjastaja.

Kultuuripärandi aastast ajendatuna toimuvad erinevad õpitoad – korvipunumine, raamatuköitmine, paelapunumine, valmistatakse paberist mänguasju, õpitakse kalligraafiat, sulega kirjutamst ja lükatiga arvutamist, valmistatakse vana aja mänguasju ning õpitakse arhailist tikandit.

Raamatukogudes on koostatud ligi 500 näitust – väljapanekutega tähistatakse kirjanik Valev Uibopuu ning helilooja Raimond Valgre 100., Albert Uustulndi 88. sünniaastapäeva. Kappidest ja riiulitelt on välja otsitud kogude vanimad ja haruldasemad raamatud, mitmel poolt on väljapanekud kohalike külade ajaloost ja elust-olust vanasti.

Raamatukogupäevade avaüritus toimub 18. oktoobril kultuuripärandi linnas Viljandis. Sakala keskuse saalis jagavad oma mõtteid pärandiga seonduvalt vaibakunstnik Anu Raud, Pärimusmuusika Keskuse juhataja Ando Kiviberg ning Viljandi Muuseumi direktor Jaak Pihlak.

Ettelugemispäev, 21. oktoober, on pühendatud loomamuinasjuttudele, loetakse mudilastele, õpilastele ning eakatele.

Eesti raamatu päeval, 23. oktoobril toimuvad vestlusringid ja arutelud uuemast eesti kirjandusest ning Rahvusraamatukogus esitletakse rahvusbibliograafia suurteost „Eestikeelne raamat 1918-1940“, mis koondab info kahe sõja vahel ilmunud Eesti raamatust.

Infokirjaoskuse päeval, 25. oktoobril,tutvustatakse andmebaase, raamatukogude katalooge ja erinevaid infoallikaid. Toimuvad individuaalsed arvutikoolitused ning huvilistele näidatakse, kuidas läbimõeldud infootsing elu kergemaks võib muuta. Sirvitakse e-raamatuid ja lehtisetakse e-lugereid ning saadakse teada, kuidas internetis turvaliselt ja targalt tegutseda.

Bussiraamatukogu. Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu ja SEBE ühisel jõul avati oktoobrikuus SEBE kaugliinibussides 30 raamatukogu, kus saab lugeda Eesti ja välismaist ilukirjandust. Lisaks saab SEBE meediasüsteemides proovile panna ka oma teadmisi raamatuloost. Selleks on ERÜ koostanud meeleoluka viktoriini, mida saab sõidu ajal mängida Täistunniekspresside interaktiivsetel ekraanidel.

Üleriigilised ettevõtmised

9. oktoober

Võistluse "Infootsing internetist 2013" eelvoor

18. oktoober

Raamatukogupäevade avamine Sakala Keskuses, Viljandis (Tallinna 5).

22. oktoober

VI teadus- ja erialaraamatukogu päev Kirjandusmuuseumis, Tartus (Vanemuise 42).

23. oktoober

Võistluse "Infootsing Internetist 2013" lõppvoor Tartu Ülikooli raamatukogu arvutiklassis (W. Struve 1).

25. oktoober

XIII maaraamatukoguhoidja päev Harju Maakonnaraamatukogus, Keilas (Ehitajate tee 1).

Kohtumiseni kõigil ühisüritustel!

ERÜ juhatus

Kalender